Rower Szosowy Romet Huragan 3 (model 2017) na promenadzie w Sarbinowie (Gmina Mielno)

Turystyka rowerowa jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych form aktywnego wypoczynku. W Polsce ma ona długą tradycję, sięgającą końca XIX wieku. W ostatnich latach (szczególnie od 2019 roku) obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania tą formą podróżowania, zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych turystów.

Jednym z regionów, który przyciąga miłośników dwóch kółek, jest wybrzeże Bałtyku. W szczególności miejscowości Mielno i Sarbinowo oferujące szczególnie atrakcyjne warunki dla turystyki rowerowej.

Cycling Mielno

Mielno i Sarbinowo to dwa nadmorskie kurorty położone na zachodnim Pomorzu. Obie miejscowości są znane z pięknych plaż, czystej wody i bogatej oferty kulturalnej oraz rekreacyjnej. Co więcej, są one doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji na rowerze. W pobliżu znajdują się bowiem liczne szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności i długości.

Euro Velo 10

Jednym z najciekawszych szlaków jest Szlak Rowerowy R10 szczególnie jego fragment na pomorzu środkowy. Jest to część międzynarodowej trasy EuroVelo 10, która biegnie dookoła Bałtyku przez 10 krajów. Szlak R10 ma około 90 km długości i prowadzi przez malownicze krajobrazy nadmorskich lasów, łąk i jezior. Po drodze można podziwiać m.in. rezerwat ptactwa w Mierzei Wiślanej, latarnię morską w Gąskach czy Kołobrzeski EkoPark.

Rower Szosowy Romet Huragan 3 (model 2017) na molo w Chłopach (Gmina Mielno) - trasa EuroVelo 10.
Rower Szosowy Romet Huragan 3 (model 2017) na molo w Chłopach – trasa EuroVelo 10.

Innym ciekawym szlakiem jest Kaszubska Marszruta – Bory Tucholskie. Jest to trasa o długości ponad 300 km, która łączy Pomorze Zachodnie z Pomorzem Gdańskim. Szlak przebiega przez urokliwe tereny Kaszub i Borów Tucholskich, pełne jezior, lasów i pagórków. Po drodze można zwiedzić między innymi Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami, Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich czy Zamek w Bytowie.

Segment Strava na Górze Chełmskiej / Koszalin

Mielno i Sarbinowo to także idealne miejsca dla tych, którzy lubią krótsze wycieczki rowerowe po okolicy. Można tu wybrać się np. do pobliskiego Koszalina lub Kołobrzegu albo po prostu pojechać brzegiem morza lub objechać dookoła jeziora Jamno (przy okazji zahaczając o najlepszy wg. Stravy podjazd w okolicy tj. Górę Chełmską – podjazd kategorii 4 – 3,5 km i średnie nachylenie 3%). Zarówno w Mielnie jak i w Sarbinowie znajduje się wiele punktów przydatnych rowerzystom a także hoteli przyjaznych rowerzystom takich jak Royal Park Hotel & SPA.

Turystyka rowerowa to świetny sposób na aktywny i zdrowy odpoczynek nad morzem. Mielno i Sarbinowo to doskonałe destynacje dla wszystkich fanów dwóch kółek, którzy chcą poznać uroki polskiego wybrzeża Bałtyku.

Już dziś serdecznie Was zapraszam nad polskie morze.

BTW: Sprawdź lokalne szosowe ustawki!

Przykładowa trasa rowerowa dookoła jeziora Jamno (Koszalin / Jamno – Osieki – Łazy – Mielno – Mścice)

Pobierz plik GPX z mojego serwera.